Evan Baun, WR/S/asistent trenéra

Evane, u tebe bude první otázka a zejména odpověď asi hodně rozsáhlá, každopádně... Ty jsi z USA, tuším, jsi stále americký občan, správně? Určitě jsi hrál fotbal někde na škole a mentalita, co se týká amerického fotbalu, je mezi US a Českem hodně rozdílná. Můžeš trochu popsat, jak to ty vnímáš, kde jsi hrál a v čem je jiný fotbal a lidi kolem něj tady u nás?

Evan: Ano, stále jsem americký občan. Můj otec byl u námořnictva, a když jsem byl malý hodně jsme cestovali, ale nakonec jsem konec základní školy a celou střední školu chodil na Virginia Beach, VA. Zde jsem hrál středoškolský fotbal. 4 roky jsem hrál v univerzitních zápasech (varsity – nejvyšší úroveň středních škol) na Catholic High School jako WR a CB, poslední rok i jako OLB. Krom toho jsem hrál i univerzitní basketbal a baseball. A u baseballu jsem se rozhodl zůstat i na vysoké. Posledních 6 sezón hrají za tým Skokani Olomouc, zatímco studuji politické vědy na Palackého Univerzitě.

Fotbal je prostě fotbal. Je to hodně tvrdý a fyzicky náročný sport, takže si myslím, že mentalita je podobná všude kde se hraje. Velký rozdíl je v tom, že v US je to jeden z nejpopulárnějších sportů a na řadě míst je to prakticky způsob života. Dobře je to vidět třeba ve filmech Varsity Blues, The Program a Friday Night Lights. Bylo zajímavé pozorovat vývoj fotbalu tady, podobně jako i baseballu před pár lety. Je příjemné vidět vášeň pro tyto sporty u lidí, kteří je hrají, i když se v této zemi nejedná o moc populární sporty.

Obligátní otázka – jak jsi se dostal k Mamutům? Na trénincích střídáš docela hodně pozic, navíc pomáháš s tréninky co by asistent trenéra. Když pominu že ještě hraješ baseball, jak to vše zvládáš?

Evan: Lehce jsem začal trénovat s Mamuty asi před rokem, tehdy tým začínal ještě v Olomouci. Když skončila naše baseballová sezóna, začal jsem s Mamuty trénovat naplno. Letos bych chtěl hrát oba sporty zároveň tak dlouho, dokud mi to tělo dovolí :). Mám zkušenosti s mnoha pozicemi, takže se nechci na hřišti limitovat a zároveň chci pomoci týmu, jak jen to bude možné. Můj program je místy dost šílený, mám tréninky, zápasy, nebo jdu do posilovny prakticky každý den v týdnu. Zároveň dodělávám doktorát na škole a státnice a doufám, že do léta budu PhD. Zároveň plánujeme v srpnu svatbu, takže místy asi nebudu stíhat, ale ještě nejsem zas tak starý, takže do toho chci dát maximum.

Když porovnáš tréninky a přípravu u nás a v US, v čem bys řekl, že je hlavní rozdíl? Mimochodem existuje v US vůbec něco jako amatérská liga, nebo něco kde si starší chlapi zahrají am. fotbal nějak více organizovaně?

Evan: Největší rozdíl je asi v intenzitě přípravy. Na střední škole je trénink každý den po škole, nejprve video rozbor, potom playbook a nakonec 2 hodiny trénink. Oproti tomu tady má každý priority jako práci, školu nebo obojí a prostě tomu nemůže věnovat tolik času. Stejně tak baseball tady. Peníze se tu prostě netočí takové jako v kopané, nebo v hokeji a hráči prostě nemůžou žít jen hraním fotbalu. Navíc s penězi je to tu těžké i na úrovni týmů, kdy si hráči musí kupovat skoro všechno herní vybavení, platit hřiště a podobně. V US je tohle všechno placeno klubem, nebo školou. Jsem si jistý, jestli existují amatérské soutěže v US pro ty, co nehrají v NCAA, NFL, Arena Leagues a podobně, ale nikdy jsem se o to moc nezajímal, takže více k tomu říct nemůžu.

I když jsi kvůli zranění nehrál v našem scrimmage utkání proti Zvolen Patriots před pár týdny, vše jsi pozoroval ze sideline. Jak na tebe Mamuti působí?

Evan: Bylo super pozorovat, jak se ta těžká práce, kterou měli všichni za sebou, projevila na hřišti. Stejně tak ale bylo dobře vidět, kolik práce máme ještě před sebou. Největším překvapením pro mě bylo, že náš QB Jirka prakticky nebyl sackován a měl i několik běhových akcí. Jde hlavně o to, že souhra v offensive line, bývá jednou z nejtěžších věcí v týmu a může trvat i roky než začne fungovat správně, takže to je určitě naše plus. Bylo pro mě těžké, když jsem musel jen přihlížet z důvodů pár dní starého poranění prstů, které mě hodně limitovalo. Doufám, že dlaha půjde příští týden dolů a budu moct své ruce plně využít v našem prvním zápase.

Určitě se tak jako snad všichni v týmu těšíš na sezónu, která začíná už za necelé dva týdny, ale upřímně, co od ní očekáváš? Nějaký tip na výkony Mamutů?

Evan: Ano, hodně se těším až si zase zahraji po tolika letech. A co očekávat? Jsme nový tým a prakticky budeme hrát poprvé, takže to určitě nebude lehké. Budeme hrát s týmy, které jsou tu roky a budou očekávat že lehce vyhrají. To by na druhou stranu mohla být výhodná pozice a můžeme je překvapit, protože o nás vlastně nic neví. Samozřejmě se musíme vyrovnat se spoustou zranění, včetně toho mého, během těžké přípravy před sezónou, což ale zároveň nabízí mnoho příležitostí pro každého v týmu jít a ukázat co v něm je. Máme skvělého trenéra Davida Novotného, který nás posunul velmi blízko k vítězství. Teď už je to ale jen na nás, jak se k tomu postavíme, a jak budeme bojovat za své bratry pokud chceme v této sezóně uspět.

Díky. Je něco co bys rád sdělil fanouškům Přerov Mammoths?

Evan: Ano, chtěl bych požádat každého ať přijde na naše zápasy a užije si to. Je to tvrdý sport, plný tvrdých střetů a určitě padnou i nějaké touchdowny :)