Novinky

VJeden touchdown obrany stačil Mammonths k vítězství v Bronze Bowlu

V Jihlavě na stadionu FC Vysočina se konalo finále 3.Ligy - Bitters Bronze Bowl V. Domácí Gladiators zde přivítali Přerovské Mammoths, se kterými se letos utkali už dvakrát a pokaždé odcházeli jako vítězové. I přesto se očekávala vyrovnaná bitva, ve které měli být  Gladiators lehkými favority. Oba týmy během letošní sezóny disponovaly skvělými obranami a průběh zápasu a konečný výsledek tyto kvality potvrdil. V prvním poločase se ani jeden útok nedostal k úspěšnému zakončení. Hra probíhala spíše uprostřed hřiště a kdykoli to vypadalo, že by se útočící tým přiblížil k endzóně, bránící tým vždy pohotově zasáhl nebo přišla chyba v podobě faulu nebo interceptionu. Čas neúprosně utíkal a týmy musely do šatny za nerozhodného stavu 0:0. Po přestávce se rozsvítila světla stadionu a přes 1200 diváků, kteří se v Jihlavě sešli, začali sledovat napínavý závěr letošní sezóny. Třetí čtvrtina se v ničem podstatném neodlišovala od těch předchozích. Oba útoky zkoušely všechno možné, ale vždy narazily na tvrdou obranu soupeře. Klíčová akce přišla až ke konci zápasu. V desáté minutě poslední čtvrtiny útočili Gladiatoři ze své půle. Nepřesný pass quarterbacka Pavlase byl zachycen obráncem hostů Filipem Bolkem, který si neohroženě doběhl pro pick-six a skóroval tak jediné body zápasu. Gladiátoři se snažili nepříznivý výsledek odvrátit, ale jejich dlouhé passy končily neúspěšně. Obrana hostů si závěr v klidu pohlídal a tak se po závěrečném hvizdu rozhodčích stali přerovští Mammoths vítězi třetí ligy.

Autor: Martin Kulha

3.7.2017

Mammoths zadupali Mustangs a postoupili do Bronze Bowlu

První semifinálový zápas 3.Ligy se konal prvního července v Praze. Pořadatelem byl vítěz skupiny sever Prague Mustangs, kteří vyměnili tradiční místo Motorlet za stadion Uhelné Sklady. Hezčí prostředí s tribunou a lepším zázemím nakonec k zápasu nalákalo bezmála 600 diváků. Ani jeden z týmů nebyl předem pasován do role favorita a očekával se vyrovnaný zápas. Na obou stranách byli absence – Mamuti se museli obejít bez několika linemanů a linebackera Spilky. U Mustangs pak chyběl nejlepší pass rusher Kotyza a tým dva dny před zápasem přišel při bezkontaktním drillu o svého starting quarterbacka Nevyjela, což se nakonec ukázalo jako nepřekonatelná ztráta pro útok domácích.

Mustangs sice do zápasu vstoupili velice překvapivě – a to onside kickem, který se jim povedlo získat. Psychickou výhodu ale Mustangs velmi rychle promarnili, když nejdříve udělal útok dva fauly a domácí tak byli nuceni puntovat. Punt tým Mustangs navíc nastoupil pouze v deseti, čímž Mammoths nahrál na smeč. Ti toho využili a zblokovaný punt se nakonec zastavil jeden yard od endzóny domácích. Odtud již nebyl pro quarterbacka hostí Martina Štěpáníka problém najít špatně pokrytého Pavla Kleisla. Po zbytek prvního poločasu pak hrály prim hlavně obě obrany a nikomu se nepodařilo zásadně prosadit, a tak se hlavně kopalo. Mezi dva úspěšné field goaly obou soupěřů se ještě vměstnal jeden field goal Mammoths, který byl zblokován. Do šaten se šlo za ještě těsného stavu 10:3.

Po poločase se začaly dále kupit chyby domácích, když Mammoths skórovali z krátké vzdálenosti po dalším zblokovaném puntu a později v zápase Mustangs u vlastní endzóny fumblovali při punt returnu, čímž Mammoths nabídli další field goal zdarma. Výrazně se ale začal prosazovat skvělý running back hostí Michal Bock, který předvedl nejednu hezkou akci. I quarterbackovi Štěpáníkovi se povedlo několik hezkých akcí – nejdříve našel úplně volného receivera Michala Stokláska a pak předvedl ještě několik hezkých kompletních akcí. Přestože se obrana Mustangs celkem snažila a ve finále se jí jakž takž dařilo Mamuty krotit, tak útok domácích s quarterbackem Hawesem pod centrem byl velice špatný a když už se konečně něco povedlo, tak následovala katastrofa v podobě turnoveru.

Mammoths tak zaslouženě postupují do Bronze Bowlu i druhé ligy. Mustangs si vybrali svůj nejhorší zápas sezóny v ten nejhorší možný čas a o postup do vyšší ligy se budou muset pokusit opět za rok.

3.7.2017

Jak se rodila výhra nad pražskými Mustangy se můžete ve stručnosti dočíst v tomto článku. Mamuti přijeli do Prahy hned bez tří lajnmenů a linebackera Spilky. Americká posila Bruce Sloan nemohl do zápasu zasáhnout kvůli nesplnění povinných tří zápasů v základní části. Ani na straně domácích však zřejmě nenastoupila ideální sestava, protože až na několik vyjímek je Mammoths téměř k ničemu nepustili. Když už si Mustangové pomocí special plays vytvořili dobré pozice, narazili na koncentrovanou přerovskou obranu pod vedením Lubomíra Dohnala a Patrika Schwarze.
Nicméně Mustangs začali více než sebevědomě, když hned první akcí zvolili tzv. onsidekick kterým zaskočili jak přerovské hráče, tak i nejednoho fanouška kterých se přišlo na zápas podívat bezmála 600. Již zmíněná obrana Mammoths ale nedovolila v následném drivu domácím skórovat a tak se rozmrzelost z prvotního neúspěchu postupně vytratila. Naopak následný punt skvěle zblokoval Lubomír Dohnal a míč se zastavil jeden jediný yard od endzóny Mustangs. Z této vzdálenosti se hned první akcí prosadil skvěle připravený quarterback Martin Štěpáník, když krátkým pasem „našel“ nikým nepokrytého Pavla Kleisla (0:7). Kdo hlavně v této části, ale i po celou dobu zápasu držel naděje na pražskou výhru byly jejich special týmy. Nejdříve před koncem první třetiny snižoval fieldgoalem Jan Kraus na 3:7, nacož ještě před poločasem dokázal stejnou akcí odpovědět kicker Štěpán Pokorník (3:10). Několikrát, zejména při odkopnutých puntech museli Mamuti začínat na hranici své endzóny, což v takto důležitých zápasech ještě víc zvyšuje psychický tlak zejména na quarterbacka. Z problémů Mamuty ale nakonec většinou dostal téměř nezastavitelný runningback Michal Bock, který naběhal bezesporu nejvíc yardů ze všech hráčů na hřišti. To že nakonec nezaznamenal ani jeden touchdown je spíš důkazem taktické hry a týmové práce celého útoku. Jestli se skvěle dařilo běhové hře za pomoci ofenzivních lajnařů Gromuse, Fraise, Stejskala, Steklého a Kundráta, neméně dobře vycházela i pasová hra. Pravděpodobně dobře vyspaný Martin Štěpáník postupně rozebral pražskou obranu a až na pár zaváhání svými přihrávkami nacházel bezchybně své spoluhráče. Bezprostředně po přestávce pak krátkou touchdownovou přihrávkou na Evana Bauna a po chvíli pro změnu dlouhým čtyřicetiyardovým pasem na Michala Stokláska odskočil přerovský tým bodově na slibných 3:24. S tímto náskokem už nebylo potřeba tolik hnát dopředu a tak se hlavně taktizovalo se zbývajícím časem. I z tohoto důvodu už se výsledek měnil jen jednou a to na začátku čtvrté čtvrtiny, když se „uzdravený“ Štěpán Pokorník podruhé trefil mezi tyče a byl tak posledním skórujícím tohoto zápasu. Konečný stav 3:27 zaslouženě posouvá Mammoths do souboje o Bronze bowl 2017. Vítězstvím nad Prague Mustangs totiž Mamuti zaznamenali historický úspěch v podobě postupu do finále třetí ligy. V něm se letos již potřetí utkají s favorizovaným týmem Vysočinou Gladiators, kteří si hravě poradili s Libereckými Titans 41:7. Tento duel je naplánován na sobotu 15. července od 19:30 na jihlavském stadionu FC Vysočina.

4.6.2017

Šlágr třetí ligy dopadl vítězně pro Gladiators! Přerovské Mamuty porazili 20:3 a potvrdili první příčku

Američtí fotbalisté Vysočina Gladiators uspěli i ve druhém letošním vzájemném utkání proti Přerovu. S nejsilnějším soupeřem v rámci třetí ligy si poradili poměrem 20:3 a zajistili si tak domácí prostředí pro semifinálový zápas.Přerov přijel do Jihlavy velmi dobře připraven a dlouho svoji soustředěnou hrou znepříjmeňoval domácím Gladiators život. Za svoji aktivitu byl odměněn ke konci první čtvrtiny, kdy dlouhý field goal proměnil Štěpán Pokorník.  „Zkoušeli jsme měnit spoustu věcí, to, co jsme měli nacvičené z tréninků, nám moc nefungovalo,“ přiznal počáteční problémy domácí trenér Ondřej Paulus.     Vysočina poprvé v sezóně prohrávala, avšak trpělivou hrou se postupně dostala do hry. Po dlouhém dobývání soupeřovy obrany se v závěru poločasu po pasu Ondřeje Pavlase prosadil catchem Josh Purdie, který Gladiators zajistil vedení. „Od druhé čtvrtiny už jsme hráli dobře, nepolevili jsme a hráči soupeře možná pak trochu odcházeli i fyzicky. Byli jsme trpěliví a disciplinovaní a počkali si na jejich chyby,“ popisuje další průběh zápasu lodivod domácích.   Na konci třetí třetiny totiž Mammoths nabídli domácím výhodu v podobně několika nakumulovných penalt, díky kterým se podařilo strhnout zápas na stranu Gladiators. Nejprve byl quarterback Ondřej Pavlas doslova "natlačen" spoluhráči do endzóny (následně byl touchdown potvrzen dvoubodovou konverzí) a o minutu později stejný hráč našel Vojtěcha Mašitu, který zachyceným pasem zvýšil už na 20:3. Nervózní hráči soupeře se i díky vynikající defenzívě Gladiátorů na soustavný tlak už nezmohli.   „Byl to hodně těžký zápas, Přerov je velmi silný soupeř. Nakonec pro nás rozhodly dva slepené touchdowny, ale stejně tomu tak ale mohlo být proti nám. Každopádně další skvělý týmový výkon, tenhle výsledek je takovou odměnou za naše úsilí a práci,“ uzavírá zápasové hodnocení Ondřej Paulus. Ten se krátce dotknul i následujícího zápasu: „Nastoupíme v plné sestavě a podle skóre dáme šanci i hráčům ze širšího kádru. Samozřejmě ale začneme naplno,“ nepřipouští podcenění příštího soupeře - East Bohemia

24.5.2017

Nestihli jste z nějakého důvodu některý z našich domácích zápasů? Všechny je najdete na YOUTUBE

23.4.2017

Bohužel musíme konstatovat, že zápas proti Vysočině Gladiators nám nevyšel a podlehli jsme poměrně snadno 3:18. I tento "dvoutouchdownový" rozdíl je ale pro odvetu stále hratelný výsledek, takže neskládáme zbraně a příprava na vítězství ve skupině je stále v plném proudu.

21.4.2017

FANDI MAMUTŮM STYLOVĚ! Na www.ragbag.cz najdeš nový Fan Shop našeho týmu Přerov Mammoths. Trika, mikiny, kšiltovky... Navíc přijď fandit Mamutům v neděli od 14:00 na náš domácí zápas proti týmu Vysočina Gladiators a vyhraj* poukaz na nákup na www.ragbag.cz (*Za dobrovolné vstupné slosovatelný lístek, losování v poločase).

11.4.2017

Druhý domácí zápas předvede souboj dvou favoritů skupiny JIH.
V prvním utkání jsme poměrně hladce porazili Hellboys z Budějovic, ale už v neděli 23.dubna se porveme o čelo tabulky s tradičním rivalem Vysočinou Gladiators. Tým z Vysočiny ještě minulý rok hrával nižší tzv. osmičkovou soutěž, ale jako její vítěz se dá očekávat, že bude pomýšlet na mety nejvyšší i v lize jedenáctkové. Jejich první letošní zápas mluví za vše, když deklasovali pardubické Bucks 0:54.

Jakou lepší pozvánku byste ještě chtěli???

No dobrá. Můžete v tombole vyhrát klubové suvenýry. Losování probíhá v poločasové přestávce. Suvenýry si ale můžete zakoupit samozřejmě i bez tomboly. Malé děti dostanou i malý dárek, velké děti velké tleskadlo. Kdo prozatím úplně neporozuměl všem pravidlům amerického fotbalu, nemusí se bát, od toho máme komentátora zápasu, který vše co se děje na hřišti vysvětlí. No a jako vždy je vstupné dobrovolné.
Ne že bysme pár korunek nepotřebovali

Přijďte nás podpořit a být dvanáctým hráčem na hřišti.

Na prvním domácím zápase vás bylo 290, překonáte svým počtem magickou "třístovku"? My věříme, že ano a slibujeme, že se nudit nebudete a o výhru se popereme.

8.4.2017

Zahajovací utkání třetí ligy amerického fotbalu již mají přerovští Mamuti za sebou a nutno říct, že velice úspěšně. Navzdory předpokladům, že půjde v zápase s Budějovickými Hellboys o vyrovnaný souboj, předvedli přerovští hráči zejména v druhém poločase výrazně lepší výkon a zaslouženě vyhráli. Nicméně na konci první čtvrtiny to s Mammoths ještě moc slibně nevypadalo, když budějovický quarterback Král našel pasem widereceivera Ernekera a ten se přes půl hřiště probil až do touchdownu. Následná jednobodová konverze byla zblokována a tak šlo o jediný bodový zápis Hellboys. Od této chvíle už skórovali jen Mammoths. Po kombinaci několika běhových akcí domácí quarterback Martin Štěpáník chtěl získat yardy pasovou hrou, ale jelikož byly všechny jeho cíle pokryty, nezbylo mu nic jiného, než si sám doběhnout pro první body svého celku. Následný kop Štěpána Pokorníka byl úspěšný a tak v polovině utkání Přerov odcházel do šaten s nejmenším možným náskokem 7:6.
Po přestávce Mamuti začínali na míči a tak měli možnost co nejdříve zvýraznit své vedení. To se také podařilo, když Štěpáník vyzkoušel pozornost soupeřových defenzivních backů a dlouhým pasem našel Michala Stokláska. Ten se po úspěšném zachycení míče vyhnul několika skládkám a Mamuti odskočili soupeři i díky extrapointu Štěpána Pokorníka na 14:6. O pár minut později zopakovala dvojice Štěpáník / Stoklásek v podstatě stejnou akci jako na začátku třetiny a v té chvíli už to vypadalo s hosty dost zle. Protože i následný kop Pokorníka byl úspěšný, bylo průběžné skóre 21:6.
V této části hry Přerov Mammoths téměř nechybovali, ale naopak Budweis Hellboys přišli několikrát o míč a také doslova darovali body po přehozeném punt snapu. Tato situace se nazývá safety a je odměněna dvěma body. Jelikož byl výsledkový rozdíl už sedmnáctibodový, museli hosté skórovat minimálně třikrát, což je nutilo mnohem víc riskovat a bohužel pro ně i chybovat. Tato strategie ale vyhovovala spíš domácím a tak o sobě dali vědět i nováčci Bolek s Kolečářem, kteří se nenechali zastínit zkušenějšími spoluhráči. Zejména díky vědomí velkého náskoku se Mammoths již nehnali tolik dopředu a tak jedinou změnou skóre byl ve čtvrté čtvrtině tříbodový kop Štěpána Pokorníka, který tak uzavřel výsledek na konečných 26:6.
Za úspěchem Přerova stojí koncentrovaný a disciplinovaný výkon celého týmu. Oproti jiným zápasům, kdy dominovala zejména obrana, byl v tomto utkání „nebezpečný“ i útok. Ve výsledkové listině se nikdy jména těchto hráčů nedočtete, ale zejména pětice ofenzivních lajnařů vedená zkušeným Petrem Stejskalem svými bloky umožnila úspěšně házet i běhat s míčem po hřišti.
Odvetný zápas Mamuti odehrají v Budějovicích až na konci základní části, ale už za pár dní 23.dubna od 14:00 je opět na domácím hřišti čekají favorité skupiny Vysočina Gladiators.

9.4.2014

Dnes se hrálo za vytrvalého deště a s nepřízní počasí se o něco lépe vyrovnali domácí Mammoths. Až na pár vyjímečných, ale o to více oceňovaných pasech se na přerovském hřišti převážně ukrajovaly yardy běhovou hrou. Snad i díky jednosezónním zkušenostem z jedenáctkové ligy byli z počátku nebezpečnější hosté z Brna. Nicméně díky disciplinované hře Přerovské obrany se za celý zápas dostaly jen k pokusu za tři body, který byl dlouhou dobu jedinou změnou na ukazateli skore. Jednou z hlavních příčin přerovské neschopnosti skórovat bylo kupení individuálních i týmových chyb. Těžko říct jakou roli sehrál přechod z 8s na 11s fotbal, ale několikrát se stalo, že Mamuti hráli s jedním hráčem navíc, nebo naopak s jedním hráčem méně. Mokrý balón také dělal své a než si na tuto skutečnost hráči zvykli, bylo k vidění několik špatných snapů a dalšího zpracování míče.

Po poločase se přizpůsobila přerovská útočná hra nejen soupeři, ale také počasí. Ikdyž útok zaznamenal několik slušných akcí a tzv. hýbal s balónem, byli několikrát vráceni za prohřešky proti pravidlům. Podobný průběh hry bylo ale možné zaznamenat na obou stranách. Ve čtvrté čtvrině kombinací zastavených akcí a vlastních chyb přišli Pitbulls kousek od své endzony o míč a Přerovská offense hned z prvního pokusu toto zaváhání potrestala. Hostující Michal Bock šestiardovým během zaznamenal premiérový touchdown za Přerovské Mamuty a rázem byl výsledek opačný. Následný pokus o extrapoint nevyšel kvůli přehozenému snapu, ale i to lze s velkou pravděpodobností přičíst mokrému míči. Nyní čekalo Přerov dlouhých devět minut bránění hubeného náskoku. Pitbulům stačilo kopnout opět za tři body a stav by byl znovu vyrovnaný. Kdo znovu držel naděje na výhru byla obrana domácích. Na obou stranách se rozehrál boj s časem a jakákoli taktická či individuální chyba mohla znamenat zmar nebo naopak zdar. V závěru i díky výraznému eliminování prvotních chyb, zlepšené hře útoku a special týmů se nakonec Mamutům povedl vstup do vyšší ligy po těsné výhře 6:3.
I přes opravdu nepěkné počasí se na zápas přišlo podívat asi sto věrných fanoušků, kteří možná neviděli ten nejhezčí fotbal který kdy Mamuti předvedli, ale určitě se nenudili. Vyrovnaná hra obou týmů a těsný výsledek nenechal nikoho klidným až do posledního hvizdu. Celý zápas si držel poměrně vysoký standart férovosti o kterou se zasloužila i čtveřice mužů v pruhovaném.
Odvetný zápas obou mužstev je naplánovaný na úplný konec základní části, kdy 18.6. pojedou Mamuti na horkou půdu do Brna. Je pravděpodobné, že se za tu dobu mohou potkat dva rozdílné celky, protože americký fotbal je tvrdý a nekompromisní sport. I dnes musela zasahovat lékařská pomoc, ale doufáme, že se brněnský hráč dá brzy dohromady. Nejen zdravotní stav hráčů, ale i nabírání zkušeností během ostatních zápasů může mít zásadní vliv na jejich další měření sil.
Za čtrnáct dní (23.4.) čeká Přerov Mammoths další brněnský celek Alligators, který už může „kousat“ o něco víc než Pitbulové. Brněnští Aligátoři jsou velezkušeným týmem, který má zkušenosti i z nejvyšší (ČLAF) ligy a proto se nedá čekat ze strany Přerova nějaké podcenění. Ani Alligators se po „naší“ dnešní výhře nemůžou spoléhat na to, že jim stačí jejich bohatá historie a Mamuti se porazí sami. Víc může napovědět nedělní zápas s týmem Knights který se hraje od 16:00 ve Znojmě. Zde se ukáže, zda Aligátoři patří do vyšších pater, nebo si zaslouží hrát nejnižší jedenáctkovou ligu.
ND

Je to už čtvrtý rok, co se můžeme těšit v tomto období na začátek sezóny amerických fotbalistů kteří si říkají Přerov Mammoths. Nezvykle to však bude již v plné, takzvané jedenáctkové podobě jakou známe například z nejprestižnější soutěže NFL. To znamená, že oproti minulým sezónám se už na hřišti střetnou týmy s jedenácti hráči na každé straně. Zahajovací zápas sezóny odehrají Mamuti na domácím hřišti (SK Viktoria) 9.dubna od 14:00. Jejich soupeřem budou Brněnští Pitbulls. Sobotní souboj bude tak trochu pohled do minulosti, když ve svém historicky prvním utkání (ještě v sedmičkové podobě) oba týmy také zahajovali sezónu na hřišti v Přerově. I přes značnou nováčkovskou nervozitu Přerov v úvodu sezóny 2013 zvítězil 58:6. Nutno dodat, že rok na to se Pitbulové již nenechali zaskočit a vrátili Mamutům porážku tentokrát na svém hřišti a to poměrem 36:26. Rozdíl ve výsledku sice nebyl nikterak propastný, ale i díky této prohře se Mammoths nakonec na úkor Pitbulls nedostali do playoff a ročník 2014 tak pro ně „předčasně“ skončil. V sezóně 2015 Mamuti setrvali v nižší lize, kde sice v základní části vyhráli všechny zápasy, ale semifinálové utkání s budoucím vítězem Znojmo Knights hrubě nezvládli. Pitbulové se nicméně před rokem rozhodli jinak a již mají za sebou odehranou celou sezónu v jedenáctkové formě. Určitě se nedá říct, že šlo z jejich strany o bůhvíjak povedenou sezónu (čtyři prohry a dvě výhry), ale ta zkušenost z vyšší ligy by mohla sehrát v sobotním utkání důležitou roli. Další výhodou pro Pitbulls by mohla být trenérská základna, kde poměr mezi oběma kluby je doslova „propastný“. Nač se ale Mamuti i přes různá zranění nemohou vymlouvat je hráčská základna, která je srovnatelná početně i zkušenostně s týmem z Brna. Už čtvrtou sezónu se totiž mohou spoléhat na vůdce útoku quarterbacka s přesnou rukou Martina Štěpáníka a spolehlivé receivery Edu Kociana a Pavla Kolínka. Díky rychlonohým runningbackům Radimovi Dohnalovi, Jakubovi Kratochvílovi a hostujícímu Michalovi Bockovi by měla být hra „po zemi“ zase o něco nebezpečnější než v předchozích ročnících. V obraně opět můžeme počítat s tvrdou a důraznou hrou Lubomíra Dohnala, Patrika Schwarze, Pavla Uruby, či Petra Skácela, ale nově i Mirka Večerky, který v minulosti zastával post runningbacka a kickera.
Pozici hlavního trenéra nadále zaujímá David Novotný, který se ale nebude muset spolehnout jen na „známá“ jména, ale i díky kvalitnímu náboru a přestupům z ostatních klubů na početnou skupinu nováčků.
V sobotu lze očekávat zajímavý a dost možná i vyrovnaný zápas. Aby Mamuti mohli tvrdit, že mají výhodu domácího prostředí budou potřebovat diváckou podporu.
O komentář k zápasu a dění na hřišti se postará jako „vždy“ zkušený komentátor.